Haber Sitesi
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 00:16

Sevgili Yavrularım

Aydın AYHAN
Aydın AYHAN
Giriş Tarihi : 21-12-2022 22:31

Yıllar ne çabuk akıp geçti… Çoğunuzla bir daha hiç görüşemeyeceğiz. Bir daha sizi hiç göremeyeceğiz. Bu böyle oldu hep. Belki de bu gün sizinle bu dünyada son görüşmemiz olacak.

Okula ilk geldiğiniz günler daha dün gibiydi. Geçen gün sınavda başınızı eğmiş bir şeyler yazıyordunuz. Hepinize ayrı ayrı baktım. Gözlerim dolu dolu oldu. Ne kadar çabuk büyüdünüz. Geldiğinizde hepiniz daha çocuktunuz. Şimdi koca koca insanlar oldunuz. Hanımlar, beyler oldunuz. Sizlerle gurur duyuyorum.

Hepinizin ayrı ayrı yeri var hatıralarımda. Hayatınızın kısa bir bölümünde beraber olduk. Çok güzel zamanlarımız oldu. Şimdi ise ayrılma zamanı yaklaşıyor. Çocuklar, ola ki sizi bu süre içinde bir an bile üzdüysem beni af edin..! Hakkınızı helal edin.!

İyilik, sağlık, mutluluk hep sizinle olsun. Evlendiğinizde eşinize, doğacak çocuğunuza, hatta torunlarınıza selamımı söyleyin. Sizlerle ailelerinize hep selamlar yolladım. Siz de onlardan selamlar getirdiniz. Selam, sizin de üzerinize olsun.

Sizleri çok sevdim. Ayrılığın çok yaklaştığı şu günde inanın bütün yüreğimle söylüyorum hepiniz öz evlatlarım gibisiniz.

Unutulmak, hayatın size getireceği bin bir türlü meşgale ile hatırlamamak kaderdir.

Ama yıllar sonra da olsa bir yerlerde hep sizin için dua eden bir öğretmeniniz olduğunu hatırlayın.

Sizleri hiç unutmayacağım. Hepiniz tek tek birlikte yaşadığımız hatıralarınızla, tertemiz yüzlerinizle hep yüreğimde olacaksınız. İleride sizlerle ilgili duyacağım mutluluk haberleri, başarılarınız beni hep sevindirecek.

Geldiğinizde uçmasını yeni öğrenen yavru kuşlar gibiydiniz. Şimdi hepiniz koskoca kartallar, şahinler oldunuz. Bu okulda bütün öğretim kadrosuyla size özgürce uçmasını öğrettik. Gelecek sizi bekliyor çocuklarım…Uçun uçabildiğiniz kadar..!

Dikkat ettiyseniz, sizden derslerde olabildiğince rahat hareket etmenizi istedik. Bu serbestlikle size sınırsız cesareti, bağımsız karar vermeyi, kendine sonsuz güveni, insanlara saygıyı öğrettik. Geleceğinizi planlamanız için geçmişi önünüze sermeye çalıştık.

Bu okulda size zamanın kıymetli olduğunu, ama kendinizi geliştirmek için kullandığınızda çok daha kıymetli olduğunu öğrettik.

Bizim için çok önemliydiniz. Size hep değer verdik. Derse gelmediğiniz zamanlarda eksikliğinizi hissettik.

Gerçek eğitiminiz bundan sonra başlıyor. Umarım sizi bütün dünyayı kucaklayan, güçlü, yürekli, kültürlü, güvenilir, dürüst, çalışkan, başarılı insanlar olarak görürüz..

Nerde olursa olsun, ne iş olursa olsun işini en iyi yapan siz olun..İşinizi sevin.! Önem verin.! Sorumluluk üstlenmesini bilin. Çalışmak şerefli bir şeydir..!

İlerisini, daha ilerisini, çok daha ilerisini, öteleri düşünmeye, görmeye çalışın. Hiç bir şey sizi yıldıramasın.! Açın yelkenleri..! Asılın küreklere.! Gelecek çok yakınınızda..

Geleceği feth edin..Gelecek sizin..!

Su gibi olun çocuklar. Temiz ve berrak. Zayıf gibi görülür ,fakat biriktiğinde önünde hiçbir engelin dayanamayacağı kadar güçlüdür. Su gibi alçak gönüllü olun çocuklarım. Herkes sizin için ayni olsun. Gerektiğinde bu olun kayalar kadar sert. Gerektiğinde buhar olun uçun, yükselin.!

Bu okulda size; bağımsız karar vermeyi, dünyanın bütün fikirlerinin ötesinde sizin de bir fikriniz olduğunu öğrettik. Size düşünmeyi öğrettik.. Hatta; “Hayır!” demesini öğrettik..

İyilik yapmasını, vatanınıza ve insanlara hizmet etmesini öğrenin.!

Kendinizin gerekli olduğuna inandığınız her işte kimseye sormadan çalışın.!

Ödül beklemeden hizmet edin ve bunu hep yapın.!

Gücünüz bilginiz, cesaretiniz ve bilginiz olsun.

Kimi insanlarda sadece siyah ve beyaz renkler vardır. Burada size başka renklerin olduğunu da öğrettik. Çok yönlü düşünmeyi, bazen karşınızdakinin de haklı olabileceğini, özür de dilenebileceğini, farklılıklara saygıyı öğrettik. Neden ben yerli yersiz sizlerin ellerini öpmeye çalıştığımı sanıyorsunuz..?

Biz gelecekte de ayrıldığımız bu gün gibi hep sizlerle, hep yanınızda olacağız. Yıllar sonra bu dünyadan ayrılıp gitmiş bile olsak, bizi andığınız zaman orada olacağız.

Hayatta herkesin birbirine borcu vardır. Bize olan borcunuz işinizde en iyi olmak, hiç kimseden hiçbir şey beklemeden herkese yardımcı olmaktır. Size karşılıksız vermenin erdemini gösterdik.

Artık yuvadan uçma zamanı geldi. Hayatınızın en önemli dönemi, öğrenim yıllarınız sona erdi. Bir daha hiçbir zaman geri gelmeyecek olan güzel günler bitti. Ama hatıralarımızda siz hep okul sıralarında olduğunuz gibi kalacaksınız. Hep incecik fidanlar gibi olacaksınız. Ve biz sizi ömrümüz oldukça, can nefesimiz tükeninceye kadar, izleyecek, eğitmeye çalışacağız. Yüreğimizde; sevgi, hatıralarımızda izler bıraktınız. İzinizi bize kaybettirmeyin.!

Bu yıl öğretmenlik mesleğimin kırkıncı yılı bitti. Şimdiye kadar on binlerce öğrencim oldu, çocuklarım oldu. Ve ben bütün kızlarımla, bütün oğullarımla iftihar ediyorum.. Sanıyorum görevimi yaptım. Devletime, milletime olan minnet borcumu biraz olsun ödedim.

Hepiniz günlerimi aydınlatan güneşlerim oldunuz. Sevgili öğrencilerim oldunuz.

Bilmem fark ettiniz mi? Sınıfa girerken biz hep önümü ilikledim. Derse ve size saygı duyduğumu göstermek istedim.

Sınıfta sizi her gördüğümde; oğullarım, kızlarım beni bekliyor diye sevindim. Size güvendim.

Gelmediğinizde sizi kantinden de topladım. Delicesine sevdiğim öğretmenlik mesleğinin en güzel, en mutlu anlarını yaşattınız bana. Öğretebilmenin zevkini tattırdınız. Hepinize öğrencim olduğunuz için teşekkür ederim. Bu çatı altında hepiniz birlikte büyüdünüz, olgunlaştınız. Şimdi okulu bitiriyorsunuz. Bu bize sonsuz bir mutluluk veriyor. Sevindiriyor. Sizlerden ayrılmak, bir daha hiç görememek düşüncesi ise sonsuz acı veriyor. Bilmiyorum, belki de yaşlanınca insanlar çocuklaşıyor mu? Yıllar sonra bile sizlerden selam aldığımızda mutlu oluyoruz. Seviniyoruz. Selamınızı bizden eksik etmeyin. Geldiğinizde hepiniz birbirinize yabancıydınız. Şimdi unutulmaz dostluklarla ayrılıyorsunuz. Dostluğunuz, birbirinize sevginiz hiç kaybolmasın..! Güzel günler hep sizlerin olsun.! Geleceğe güle güle gidin..!

Hayat yolunuz açık olsun yavrularım..! Mutluluk, başarı hep sizlerle olsun..! Öğrencim olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim sevgili çocuklarım.! Hepinize bütün yüreğimle teşekkür ederim benim sevgili evlatlarım..! Geleceğiniz; çiçek dolu, mutluluk dolu, gülümseme dolu olsun.!

Sizi ALLAH’a ısmarladım, yavrularım..! Güle güle gidin…!

Uğurlar olsun..!

Öğretmeniniz

Aydın Ayhan

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI MANAVLAR KİMDİR?